Ev Almak İçin Doğru Zaman

Faiz indirimi olacağı beklentisi bile piyasalara önceden yetti, indirim öncesinde bono ile faizlerin ve TL’nin de yabancı para birimleri karşısında gerilediği görüldü. Önümüzdeki süreçte yıl sonuna kadar Merkez Bankası’nın toplamda yapacağı üç toplantıdan da indirim kararı çıkması bekleniyor. Geçtiğimiz hafta yapılan 425 baz puanlık indirimle birlikte toplamda 600-800 baz puan arasında indirim öngörüleri var.

Ekonimist Dergisi’nde yer alan habere göre, FED ve ECB’den gelen faiz indirimi açıklamaları, özellikle yabancı sermaye ihtiyacı olan Türkiye’yi olumlu etkiliyor. Uzmanlara göre, faiz indirim süreci özellikle ekonomik büyümeyi destekliyor ve ekonomi açısından ön gösterge, olan borsanın yükselişini destekleyici oluyor. Faiz indirimi bol ve ucuz para politikalarının devamı demek olduğundan finansal piyasalar için itici bir güç oluşturuyor.

MURAT ATAY / GARANTİ MORTGAGE GENEL MÜDÜRÜ

“Faizler düşünce konut fiyatları artabilir”

“Merkez Bankası’nın faiz indiriminin mortgage kredilerine mutlaka pozitif etkileri olacaktır.
Konut kredilerindeki talep birebir faizle ilgili değil, işsizlik, mevduat faizleri, dövizdeki iniş çıkışlar da yatırımcıların taleplerini etkiliyor. Ağustos 2018’den bu yana talep ötelenmesi var. En çok öteleme de konutta oldu. Ağustostan sonra ötelenen talep realize olacaktır. Faizler ve konut fiyatları tahterevallinin iki ucu gibidir; biri düştükçe diğeri yükselir. Son 1,5 yıldır artan maliyetlere rağmen konutlara zam yapılmadı, faizlerdeki düşüşle birlikte konut zammı da gündeme gelecektir. O nedenle kendisi için uygun evi bulanların beklememesi gerektiğini düşünüyorum. Konut almanın tam zamanı.”

Herkesin Kendine Ait Bir Fikri Olmalı!

%d blogcu bunu beğendi: