KDV INDIRIMINDEN YARARLANIN

KDV INDIRIMINDEN YARARLANIN

Türkiye geneli satılık ev piyasasının lider firması olan Avrupa Danışmanlık Şirketi; yabancı yatırımcıya müjde veriyor. Konut ve inşaat sektörünün düşüş yaşadığı şu son günlerde bu sektörü canlandırmak için gerek devlet gerekse yatırımcılar tarafından bazı hamleler yapılıyor. Bu hamleler arasında belki de en önemlisi KDV kanununda yapılan değişiklik oldu. Yapılan değişiklik yabancı yatırımcıları Türkiye konut piyasasında tutmaya ve yeni yatırımlar yaptırmaya yönelik olarak yasa tasarısı halinde sunuldu ve Mart ayında meclis tarafından kabul edildi. Avrupa Danışmanlık, satılık arsa konut piyasası gelişmelerinde iyimser bir tablo çizmeye devam ediyor.

Zaten son zamanlarda konut ve iş yeri sektörünü desteklemek amacıyla kişilere bazı kolaylıklar getirilmişti ve bu yasa kolaylıklarda son nokta oldu diyebiliriz. Yasaya göre tüm gurbetçi ve yabancılara konut ve iş yeri satışındaki KDV oranı sıfırlandı. Bu yasa yabancı yatırımcıların tabii ki yüzünü güldürüyor ve yatırım oranlarını artırmaya başladı diyebiliriz. Ancak böyle bir yasadan faydalanmayı düşünenlerin sağlaması gereken birkaç küçük şart var. Getirilen bu şartlarla adaletli bir sistem sağlanmaya çalışılmış diyebiliriz. Mütahitlerimiz satılık daireler ve arsalar piyasası için bu uygulamayı olumlu karşıladılar. Zaten istisnai vatandaşlık kuralının esnek bir hal alması ve ödenmesi gereken ücretlerin de düşürülmesi ile emlak piyasasında yer alan bütün iş kollarını ve şirketleri bir hayli mutlu etmiş gibi görünüyor. Gayrimenkul Kdv indiriminden yararlanmak için aranan şartlar şöyle özetlenebilir.

Aranan Şartlar

Eğer aşağıda bahsedeceğimiz özelliklerden birine sahipseniz sizde KDV’siz konut ve iş yeri satın alma hakkına sahip olabilirsiniz. Bu şartlar şunlardır:

• 6 aydan daha uzun süredir Türkiye dışındaki bir ülkede yaşıyorsanız ve yaşadığınız yerde oturma, çalışma izini bulunuyorsa bu KDV yasası sizin de faydalanabileceğiniz bir yasadır. Yalnız eğer Türkiye’de bulunan çalışma firmanızın sizi herhangi bir nedenle geçici bir süreyle yurt dışına göndermesi durumunda bu süre 6 ayı geçse bile KDV indiriminden faydalanamazsınız

• Türkiye’de yerleşik bir yaşam sürmeyen yabancı uyruklu kişilere de aynı ayrıcalık sağlanmaktadır.

• İş yeri sahiplerine, eğer iş yeri daha öncesinde Türkiye’de değilse, ya da hali hazırda bir temsilci ya da ortak vasıtasıyla kişi işinden Türkiye’de gelir elde etmiyorsa kısacası kuruluş Türkiye’ye ilk defa gelecekse bu ayrıcalıklı KDV sıfırlanması hizmeti uygulanabilir.

Tüm bu şartları sağladığınızda iş yeri ya da konut işlemlerinde kullanacağınız parayı yurt dışından döviz olarak getirdiğiniz takdirde ve satış ikinci el bir işlem olmadığı takdirde KDV ayrıcalığından faydalanabilirsiniz. Bu hizmet tek seferlik konut iş yeri alımlarında değil birçok alım için kullanılabilir. Avrupa Danışmanlık olarak bu uygulamayı desteklediğimizi belirtmek isteriz. Yabancı yatırımcıların Türkiye gibi güçlü bir pazara girmesi hem Türkiye açısından hemde yatırımcılar açısından her haliyle olumlu neticeler doğurmaktadır. Sizleri Türkiye’de yatırım yapmaya davet ediyoruz. http://avrupadanismanlik.com.

Herkesin Kendine Ait Bir Fikri Olmalı!

%d blogcu bunu beğendi: